| olxiszam a întrebat:

la o dacie 1300 merge schimbat contactul (implicit cheia) de exemplu cu un contact de logan? sau daca merge cu altul dar nu de dacie?! multms

Răspuns Câştigător
| baru a răspuns:

Sall. La Dacie nu merge sa pui un alt contact, in locasul respectiv. Nu se potriveste de nici un tip, numai de Dacie. Tot ce tine de Dacie. In rest, se poate pune ori ce contact, dar nu in locasul lui. Merg mai departe. Contactele sun foarte slabe. Ca sa nu mai ai probleme, trebuie sa pui un releu pe pozitia de pornire. Din aceasta cauza se strica asa de des contactul. Consumul este mare sa-l arde. Se poate pune si de Logan, dar vei face cateva modificari majore. Iar si la acela de logan, daca nu pui releu se va arde. Pa

3 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu merge contactul de Logan la Dacia. Eu nu stiu ce probleme ai cu contactul de pe dacie, pentru ca acestea se pot repara. Se poate inlocui partea electrica [cablajul] iar iala contactului se poate repara.

| adrian1988 a răspuns:

Eu cand aveam dacie am rezolvat problema intr-un mod mai original.si anume:am inlocuit tot cu un contact de dacie, dar am modificat firele si contactul mergea doar sa pui contactul si pornirea o faceam dintr-un buton montat in bord.atentie nu orice fel de buton ci buton din ala care mentine contactul numai daca il ti apasat.de atunci nu am mai avut probleme cu contactul si plus de asta era si cool pentru ca nu putea nimeni sa porneasca masina.

| Paul_5456 a răspuns:

Da, merge, dar numai ca trebuie sa gasesti de aceeasi marime contactul, si cel mai important ca sa mearga, este sa inlocuiesti firele la loc exact cum erau cu contactul anterior.