| Denila123 a întrebat:

Salut.
La o masina motor 1.6 am scos catalizatorul si am pus teava goala.
Masina a inceput sa dea cu fum.
Sa fie oare de la catalizator sau?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu ce crezi? Pune-l la loc sa nu ramai fara talon daca te opreste Politia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu ce crezi?

| mihai69 a răspuns:

Nu e de la catalizator, că l-ai scos și deci nu de la el e fumul. E de le LIPSA lui...
Și da, riști să te oprească un echipaj de poliție (se cam uită după cazane fumegânde!) și să-ți ia talonul, iar ca să-l recuperezi o să ai nevoie de un ITP făcut la sediul RAR.

| badpanda a răspuns:

Nu ar trebui sa scoata fum fara catalizator.
Cel mai probabil are si alte probleme.

| Denila123 explică (pentru badpanda):

Acu chiarca nu mai stiu ce sa cred
Uni zic ceva alti alt ceva!
Cei drept masina scoate fum mult
Consum de benzina e dublu...
Sonde schimbate egr nu stiu cu ce sa mai incep

| relian a răspuns (pentru Denila123):

Scoate fum ca nu este in regula ceva, sau mai multe. Nu ai spus nimic ce luminite de craciun ai la bord laughing daca ai check engine On si ce problema mai ai.
Daca consuma benzina multa, atunci fumul de acolo este, de la benzina nearsa.
Poate cosuma si ulei cine stie ce sau cate probleme are masina aia.
Fa o scanare si vezi ce coduri da, noteazale apoi revina aici si baga, o sa se gaseasca cineva sa iti spuna cam ce probleme are.

Nu stii cu ce sa mai incepi, zici tu laughing incepi cum am spus cu o scanare simpla, poti scana si cu un scaner de buzunar, iti da codurile, apoi e simplu de aflat.
Gaseste un scaer de ala dealde 30dolari universal. nu trebuie rahat de ala pentru masina ta, alea is niste rahaturi, cu ce zic eu scanezi si afli coduri.

Catalizator daca pui after market stii cit te tine? 1 an de zile, mai mult nu, garantat, apoi se aprinde iar becu. Un catalizator original ciosta mai mult decat toata masina ta, dar ala te tine toata viata daca masina functioneaza corect.
Catalizatoarele se pot si curata, dar conteaza cit de veche este masina. La masini f vechi nu mai ai ce sa mai cureti, cureti atunci cand apare problema, nu dupa ce mergi ani de zile cu stiu si eu benzina nearsa, aia logic in timp iti infunda catalizatorul.

Acu ca ai scos catalizatorul sigur ai check engine, dar nu conteaza, scaneaza sa afli si restul de probleme de la ce este fumul ala balamuc. Ai putea avea miss fire random, sau poate datorita catalizatorului infundat computerul nu mai stie sa faca amestecul bine si baga asa la plesneala.
Daca ai probleme si cu EGR si cine stie ce mai ai, toate astea trimit info la computer, ala pe baza informatiilor primite de la catalizator, EGR, sensori etc face amestecu ala aer benzina.

Daca informatiile is eronate, computerul ar putea baga mai multa benzina, asa cum spui tu ca ai consumul crescut, sau ar putea sa bage mai putin aer si la fel benzina nu arde toata si iar iese fum.

Unia zic ceva, legat de ce spune legea, politia in RO de te vede, aude imediat te si opreste, de abia asteapta sa le cada ceva laughing

Altii zic legat de motor, de masina, adica ca fumul nu ar trebuie sa iasa, au dreptate, iese fum ca benzina nu are total, uneori ca masina arde si ulei.

Deci tu pana la urma ce vrei sa faci? Vrei sa repari masina sau sa mergi cu ea asa? Toti au dreptate in felul lor.Eu te-as fi ajutat moca daca eram pe linga tine, macar sa scanam sa vedem ce probleme sunt.

| Whitesnake99 a răspuns:

E 300 de lei boss un catalizator metalic sport, ies conform gazele, n-ai probleme si e si un plus pe sunet.

| daniel889 a răspuns:

Pai catalizatorul crezi ca era pus sa umfle la pret? straight face In momentul asta masina ta polueaza cat un combinat chimic! happy

| darrio2007 a răspuns (pentru daniel889):

Asa este, cand n-ai minte, ce-ti mai trebuie catalizator?
Proverb romanesc de actualitate.

| Denila123 explică (pentru darrio2007):

Pai spuneau multi ca este infundat
Si dal dau jos

| crysty1222 a răspuns (pentru Denila123):

Daca este infundat il dai jos si il schimbi cu altul nou laughing nu te apuci sa-l dai jos de tot si sa lasi teava goala.

| darrio2007 a răspuns (pentru Denila123):

Corect. Dar pui altul.

| Denila123 explică (pentru darrio2007):

Ok va multumesc la totii

| darrio2007 a răspuns (pentru Denila123):

Pentru putin.