| xXFlorinXx a întrebat:

Salut,
M-a oprit politia pe motivul "ce dai tu flash sa știe ca e radar". Mi-a cerut actele, le-am prezentat, apoi sa îmi zică ca să vezi ce amenda îți dau eu acum pentru folii neomologate pe spate și trusa medicala.
Mi-a spus ca pe talon trebuie sa scrie ca am folii(eu nu am mai auzit de asa ceva). Am fost la portbagaj și I-am aratat ca am și trusa și el mi-a spus ca e veche uitându-se la ea de la aproximativ 2 metri.
Am primit amenda de 1880 lei+talon.
Nu mi-a cerut certificat de omologare la folii, doar asigurarea, talon, permis și buletin.
Ce fac?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da, contestatie. O sa castigi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si aveai certificat de omologare la folii?

| Liviu a răspuns (pentru suntserios):

E hai mai, tu ti cu ursu laughing

| PainTech a răspuns:

Art 8
"Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul, tractor agricol sau forestier şi tramvai trebuie sa fie dotat cu trusă medicală de prim ajutor, două triunghiuri reflectorizante şi un stingător de incendiu, omologate."

Nu se specifica cat de noua trebuie sa fie trusa.

Articolul 102
"(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
35. aplicarea tratamentelor chimice sau a foliilor pe parbriz, luneta sau pe geamurile laterale, cu exceptia celor omologate si/sau certificate de catre autoritatea competenta si care sunt marcate corespunzator"

E interzisa folia NEOMOLOGATA. Daca folia ta e omologata totul e in regula.

Poti contesta amenda, mai multe onformatii gasesti aici :
https://www.promotor.ro/......c-14850274

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, poti face contestatie la procesul verbal de contraventie. Oricum suna ca a facut abuz din razbunare.

| CataCatalin994 a răspuns:

Erou din linia 1 laughing