| IIIshaneIII a întrebat:

Am belit-o, m-a oprit politia, am iesit la magazin,nu am avut declaratie,mi-a cerut buletinul le-am spus ca nu il am si le-am aratat permisul, eu conduceam, mi-au facut o poza la permis si mi-au spus ca imi vine prin posta amenda! Cum pot scapa de ea, va rog?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Platesti amenda in 15 zile de la primirea procesului-verbal de contraventie si vei plati numai jumatate din minim, respectiv numai 50 de lei.

| alexalexandrusincerul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Voiam sa va intreb: daca completez in declaratie ca fac sport langa domiciliu si plec doar putin mai departe( 1km maxim 2)ma poate sanctiona?

| Ioandelasal a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Din ce am citit se interpreteaza apropierea de domiciliu daca esti la o distanta care se poate acoperi in maximum 5 minute, asa ca la 1-2 km ai avea voie.

Bula
| Bula a răspuns:

Domnia si prostia.
Eu ma duc la magazin pe jos, nu cu masina. Si imi iau si actele cu mine.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti! Chiar este binevenita, macar te invata minte, sa respecti legea si sa iei in serios, situatia de urgenta in care se afla tara.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O platesti, asa scapi de ea.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Plătind-o.

| Ineys a răspuns:

Platind-o. Cam asa se scapa de amenzi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti scapa de ea. Ai stiut ca trebuie declaratie si buletin. Ai fost prins si amendat. Ca si cum ai merge cu 90 in localitate dar te superi ca iei amenda de la politist cand este clar ca nu ti-a pasat de regulile de circulatie. Poti face contestatie dar nu castigi nimic, aveai numai permisul la tine, fara declaratie este gata. Asta e starea de urgenta. Nu respecti legea, esti pedepsit pe masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E 50 lei amenda nu mori

| brokxy a răspuns:

Mai bine nu arata-i permisul si spuneai ca,, Vai am uitat declaratia acasa,, Eu asa am scapat de un controlor pe autobuz sa nu arat biletul. Dar eu chiar il pierdusem laughing laughing
Nu..nu scapi de amenda daca ai fost prost si i-ai dat sa vada permisul. Da, poate te ducea la sectie... Poate

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu poti scapa de ea, daca esti inconstient, platesti! Data viitoare nu mai iesi din caza sau daca e strict necesar, fa-ti declaratie.