| andrei002344 a întrebat:

Salut, m-am decis sa cumpara un set noi de anvelope, intrebarea mea e daca merita cumparate noi sau sh (jante + cauciuc) pareau totusi scumpe cele noi. Multumesc

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde. Eu prefer o anvelopa sh, dar premium. Tatal meu de exemplu, si-a luat niste anvelope noi dar low cost, la pret dublu fata de ale mele.
In primul an el avea noi, eu sh, dar din anul urmator practic aveam ambii SH, doar ca eu Michelin, iar el noname. Pe termen lung zic ca eu am iesit mult mai bine decat el, atat la siguranța cat si la pret.

Bula
| Bula a răspuns:

Depinde, cat de scump iti e viata ta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Anvelopele sunt singurul punct de contact a masinii cu solul. tu ce zici? merita noi? eu zic ca da

| mihai69 a răspuns:

Noi, fără discuție. Chiar și cele premium, după un timp îmbătrânesc - de aia le și schimbă ăia care le dau la SH. Cu toate că poate au doar câteva mii de km rulați și artă aproape ca noi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Deeeeepinde. E alegerea ta.
Anvelopele de iarna nu merita decat noi.
La anvelopele de vara, merita si SH premium, dar cand vezi ca unii vor 800 de lei (4buc) pe unele dimensiuni, in timp ce noi sunt 1000 de lei cu garantie un an, nu prea merita SH-ul.
Gasesti intr-adevar Michelin, Dunlop si alte marci bune pe la 100-150 de lei bucata, dar fabricate in 2008...

| Brizbriz a răspuns:

Anvelopele SUNT cauciuc
https://dexonline.ro/definitie/anvelopa
"Înveliș de protecție al camerei de aer a unei roți de vehicul, confecționat din cauciuc."

set anvelope + jante =... aaaaa... ROTI?!?

| goguPatent a răspuns:

Anvelopele te țin pe sosea când e uscat, când plouă, când pui frane bruște, când ninge, când e nisip pe jos, când îi dai cu viteza. Acu decide tu daca sunt o parte importanta a mașinii sau nu

| Silviullet a răspuns:

Tii la viata ta? Ia-ti noi!