| Amg33 a întrebat:

Salut
Mi-a apărut în bord martorul de filtru de particule, a fost la mecanic și mi-a spus ca e de la turbina,după ce a fost scoasă din service, mi-a apărut iar, el mi-a spus ca nu e de la filtru și nici nu are o eroare în bord.
Care ar fi cauza de tot îmi apare?

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Cauze pot fi mai multe.
Daca trage si nu se aude un zgomot ciudat, nu e turbina.
Cu masinile care au turbina trebuie sa mergi mai turat si sa nu le opresti brusc dupa drumuri lungi.
Asta sa nu ai probleme.
Acum cauta un mecanic bun care sa o ia de la a la z, nu unu care arunca doua vorbe si ti-a luat banu!

| Amg33 explică (pentru ROB3RT89):

El asa mi-a spus, ca nu am probleme cu filtrul de particule și ca e de la turbina, dar masina trage și cum spui tu, nu se aude niciun zgomot.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ce martor a apărut, mai exact?
Pentru un demers corect, ar trebui să văd martorul și erorile stocate.
Dacă într-adevăr e eroare de filtru, îl poți compromite dacă mai circuli așa.

| Amg33 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eroare de filtru, a fost la mecanic, el a spus ca din cauza turbinei a apărut iar după ce am luat masina de la el, după câteva ore a apărut iar martorul

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Amg33):

Ți-a curățat/recondiționat turbina?
Dacă da, nu te mai du la el niciodată, face speculă, nu repară.
Trebuie să o iei de la 0 cu alt mecanic, să pună și el diagnoza, apoi să intervină pe piesele care chiar au legătură cu filtrul, cum ar fi EGR-ul, bujiile incandescente sau senzorul de presiune diferențială.
Eventual să facă o regenerare cu aditiv pulverizat în filtru, dacă nu s-a mai regenerat de mult.