| Kiitra a întrebat:

Mi s-a aprins martorul de la filtrul de particule, am circulat câteva zile cu el iar acum in bord a apărut încă 2 martori încălzirea bunii si defecțiune motor cu culoare galbenă, masina nu mai trage. E din cauza filtrului?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Da. Esti bun de plata in reparatii

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sunt curios câți martori și ce simptome ar trebui să îți mai apară, ca să mergi cu mașina în service, sau măcar la un băiat cu diagnoză.
Circulând cu defecțiune legată de dpf, te asiguri că nu îl mai poți recupera.
Dacă de exemplu ai eroare pe modului de bujii, regenerarea nu mai are loc, iar dpf se înfundă iremediabil. La fel și dacă e un sistem dpf cu aditiv, și s-a pierdut/consumat.

| Panamax a răspuns:

Foarte probabil.
Exista cateva firme care il demonteaza il curata si il monteaza la loc pentru 400 de lei si mai face inca 200.000 km.
Este fain sa accelerezi la blana si sa nu scoti fum.
Cocalarii care decid sa-l elimine fizic si din soft cheltuiesc de 3 ori mai mult dar fac fum inecacios in spatele lor ca sa-i recunosti.