| cornelia29193 a întrebat:

mi-ar trebui amplificator pentru boxele astea? http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Renegade/RX _62/. Acum am un cd player LG 53W X 4ch... cred ca are vreo 25 30 W reali insa la volum poate fi dat la 50 insa boxele actuale de la 30 se aud prost tare. si nu stiu daca e din cauza boxelor sau a cd player ului. boxele sunt originale Golf 4. boxele de mai sus ar fi mai bune? scrie ca au 100W reali

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Audiţia poate avea de suferit şi din cauza difuzoarelor ( care trebuie să fie obligatoriu fazate ) dar şi spre maximum puterii debitate de CD vei avea distorsiuni destul de mari. Audiţie bună până la maxim 70 % din putere.
Despre calitatea difuzoarelor - nu cunosc firma respectivă.

| 0rlando a răspuns:

Unitatea afișată pe display-ul casetofonului, nu exprimă puterea acestuia. Dacă un casetofon are volumul divizat în unități de la 0 la 100, asta nu înseamnă că produce 100W.
Un casetofon, în general are canalele de 45 sau 50 de W.
Difuzoarele de 100 de W, merg perfect, deși nu îți recomand să asculți muzică cu volumul la maxim... nici nu cred că ai nevoie.