| GeorgeOprea a întrebat:

Mi se descarcă bateria de la mașina, de obicei când este frig afara și nu am pornit-o 2, 3 zile. Nu am consumatori porniți sau modificări aduse, este verificată instalația electrică și nu este nici o problema. Bateria are aproape 2 ani si e varta. Nu am siguranța pusa la spălătorul de faruri. Este posibil sa fie și asta o cauza? Ma gândesc ca poate pierde curent pe acolo. Prea se descarcă des. Mulțumesc

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Când știi ca nu o pornești câteva zile, ia o borna jos. Daca se descarcă iar, schimba bateria, daca nu se descarcă, ai totuși consumator.

| Panamax a răspuns:

Nu ai consumatori dar se descarca.
Cineva nu si-a facut treaba bine, si este tipul care ti-a verificat instalatia electrica. Daca nu ai consumatori bateria trebuie sa ramana incarcata cel putin o luna.

| GeorgeOprea explică (pentru Panamax):

Acum e posibil și asta, dar am lăsat o vara și o săptămâna, doua fără sa o pornesc și n am avut treaba. Cum a dat puțin frigul, cum face figuri

| Panamax a răspuns:

M-a lasat o baterie exact dupa 2 ani fara sa dea vreun semn in prealabil. Dintr-o data nu a mai pornit.
Am suspectat consumatori, alternatorul etc.
Am pus baterie noua si am rezolvat tot.