| TwiSt1997 a întrebat:

Salut, nu cred ca am pus intrebarea in categoria corecta.In seara asta mergeam cu bicicleta, fara vesta sau lumini, si am luat amenda de 750 lei. Vreau sa stiu ce se intampla daca nu o platesc, am 18 ani.Mergeam cu un prieten, dupa ce ne-a legitimat si ne-a dat amenda, mie mi-a dat 750 lei, pe cand unul dintre cei 2 politisti s-a dat joc din masina, a vorbit cu prietenul meu, si i-a dat 300 lei amenda, facand aceleasi infractiuni ca si mine. S-a facut diferenta, tatal prietenului meu e politist, si sigur ala de i-a dat amenda mai mica deoarece a vazut ca tatal lui e politist.Asta nu-i important, ce se intampla daca nu o platesc si cum fac sa nu vada parintii ca am primit amenda? Mersi.

16 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ai semnat ceva? Martori, chestii? E cuvintul lor contra cuvintului vostru. Mergi cu prietenul asta al tau la taica-su si cereti un sfat. In principiu cred ca ati putea scapa.

| TwiSt1997 explică (pentru KodrutZ):

Am semnat, ca mi-a zis ca n-am vesta, lumini....deci ala nu avea nici el nimic.Acum sa vad...sa vorbesc cu taic-su.750 lei nu-i cumva prea mult? Mi se pare exagerat.

| KodrutZ a răspuns (pentru TwiSt1997):

E ridicol de mult, dar nu m-ar mira sa fie asta legea. La ce ora s-a intimplat? Poate era inainte de apus. Nu stiu exact de la ce ora/moment al zilei e obligatorie treaba cu vesta. Da niste lumini macar ce puii mei nu aveati? tongue

| TwiSt1997 explică (pentru KodrutZ):

Era vreo 9:30. Faza e ca mergeam pe trotuar, si cand am ajuns pe langa ei ne-am dat jos de pe bicicleta.Mi se pare ridicola faza cu amenzile diferite, chiar sunt curios ce o sa spuna.

| KodrutZ a răspuns (pentru TwiSt1997):

Mdah, v-au luat de fraieri. Ai copie la procesul verbal? Trebuia sa iti dea si tie una. Ce ora e trecuta in proces?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Portul vestei este obligatoriu de la lasarea serii pana dimineata si se penalizeaza cu 6-8 puncte. 1 punct este 125 lei. Daca prietenul tau a luat numai 300 lei, i-a scris altceva in Procesul-Verbal. Acum ai 15 zile sa contesti amenda. Daca nu o platesti se va actiona pentru recuperarea ei prin poprire pe salaraiu, conturi sau altceva. Daca nu se poate se transforma in munca in folosul comunitatii sau puscarie in cel mai rau caz.

| TwiSt1997 explică (pentru Salontanul):

Ok, dar de ce prietenul meu a primit doar atat? Ma rog, probabil il cunostea pe tatal lui, dar trebuia sa-i dea la fel ca si mie, pentru ca n-avea nici vesta nici casca si nici lumini. Faza e ca mai mergeam si pe langa ea si pe trotuar cand am ajuns in zona aia.

| Salontanul a răspuns (pentru TwiSt1997):

Daca ati fost fraieri! Trebuia sa-l inregistrati. Totusi te sfatuiesc sa mergi in instanta.

| TwiSt1997 explică (pentru Salontanul):

De unde stiu daca e amenda penala sau contraventionala? Ca daca e contraventionala stiu ca nu-i neaparat s-o platesc, si ca trebuie platita in caz ca am ceva de scos de la primarie.

| Salontanul a răspuns (pentru TwiSt1997):

Scrie ce lege si ce arti col ai incalcat si vedem. Dar nu poate fi penala pentru asta. Amenda penala este pentru infractiuni. Ori tu ai comis o contraventie la legea circulatiei. Asta este amenda contraventionala.

| TwiSt1997 explică (pentru Salontanul):

Ok,e adevarat ce-am scris eu mai sus? Dar daca dau de permis trebuie platita?

| Salontanul a răspuns (pentru TwiSt1997):

Sigur ca te afla cand iti depui dosarul.

| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât s-au făcut diferențe trebuie să faci în așa fel încât să le explici că diferențele nu își au rosul. Amenda trebuie să o plătești altfel vei fi sancționat, dar trebuie să plătești exact cât plătește și prietenul tău.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Citeste bine procesul verbal. Unde e scrisa suma, este o rubrica de genul "sau jumatate din minimul... adica... lei in termen de doua zile". Eu am avut amenda de 300 lei (centura), iar la rubrica aia mi-a trecut 105 lei, si doar atat am platit.
Parintii vor afla doar daca nu platesti amenda, ca apare la primarie, in baza de date in care e si impozitul pe bunuri (apartament, masini, etc).
Daca platesti amenda, trebuie sa duci copie dupa procesul verbal si copie dupa chitanta de la primarie, ca sa stie politia ca ai achitat amenda.

| Pool77 a răspuns:

Nu este exaregat.
Acum 2 luni ne plimbam in centru, prietenul era cu bicicleta si era pe ea si venea langa mine, dupa 2 minute il opreste un politist si ii spune in felul urmator "Buna ziua domnule X, aveti o amenda contraventionala de 630 de lei pentru nepurtarea vestei fosofrescente, nu aveti lumini nici casca" si era in plina zi insorita.
Amenda este corecta, conform legii cu atat se amendeaza putea sa-ti dea chiar si 1000 RON.
Nu ai ce sa faci, daca ai semnat platesti. Daca nu parintii tai tot vor afla pe seama impozitului cand il vor platii.

| iUnPumnDeLaMine a răspuns:

Daca nu o platesti la timp se acumuleaza, iti va creste amenda, iar daca vrei sa o ascunzi de parinti iti recomand sa retii suma si sa ii dau foc! Sper ca te-am ajutat! laughing