| anonim_4396 a întrebat:

in aceasta seara am primit o amenda de 120 lei pentru ca am circulat fara vesta reflectorizanta, am 16 ani. ce se intampla daca nu platesc amenda? pe ea scrie proces verbal si e bifata sectiunea cu avertisment si amenda... nu as vrea sa afle parintii mei, si daca nu o platesc in 2 zile se va mari amenda la 240 lei. se poate sa vina somatie acasa sau ceva de genu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda si nu te poate executa silit poate sa fie sesizata instanta de judecata si sa transforme amenda in ore de munca in folosul comunitatii.
Conform OUG 195/2002 amenda pentru contraventia ta este de la 480 lei la 640 lei. Fiind minor limitele amenzii se reduc la jumatate, deci ar fi de la 240 lei la 320 lei. Daca platesti amenda in 48 de ore de la primirea procesului verbal atunci trebuie sa platesti numai jumatate din minim, respectiv 120 lei. Daca n-o platesti in 48 de ore va trebui sa platesti 240 lei. Daca ai primit procesul verbal de contraventie nu mai trebuie sa primesti nici o somatie.

8 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Da. Prin posta, si iti poate lua carnetul la omomentdat!

| NightShadows a răspuns (pentru RareşTPUro):

Si daca nu o platesc ce mi se poate intampla?

| RareşTPUro a răspuns (pentru NightShadows):

Nu te sfatuiesc sa risti fiindca poti ajunge la alte necazuri. Plateste la timp pentru a nu avea probleme!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca esti minor, daca nu o platesti, va veni la impozitul casei. Iar ai tai, cand vor plati impozitul anual, vor fi obligati mai intai sa plateasca mai intai amenda pe care ai luat-o

| NightShadows a răspuns (pentru anonim_4396):

Da daca e trecuta pe numele meu, nu o sa ma impoziteze pe mine? si eu nu am nimci pe numele meu. adica tot ce e pe amenda scris sunt datele mele personale

| SparkleO a răspuns:

Da, daca ti-a luat politistul adresa. s-ar putea sa te dea in judecata.

| Luzz a răspuns:

Ti-a luat buletinul? Adresa? Numele? datele personale? Poate e vreo pacaleala.

| NightShadows a răspuns (pentru Luzz):

Nu e pacaleala ca a scris pe ea cnp numele tot, am fost de fata cand mi-a dat-o ca eram cu bicicleta...