| DorianCapone a întrebat:

Salut TPU, pot circula cu bicicleta noaptea doar cu vesta reflectorizanta pe mine si pe bicicleta am niste chestii reflectorizante, dar nu am lumini pe ea, primesc amenda ceva?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti circula legal, daca vei fi prins vei fi amendat.
Conform art.70, alin.(3) din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 70.
(3) Bicicletele, mopedele şi trotinetele electrice care circulă pe drumurile publice trebuie să fie echipate cu mijloace de iluminare şi dispozitive reflectorizant-fluorescente. Este interzisă circulaţia acestora pe timp de noapte fără aceste mijloace şi dispozitive în stare de funcţionare."
Amenda este de la 6 la 8 puncte-amenda, in prezent de la 870 lei la 1.160 lei.

| lpavel a răspuns:

NU! Nu poti circula! Trebuie sa ai lumini obligatoriu!