| 00catalin0 a întrebat:

Salut, nu ma prea pricep dar vreau sa îmi cumpar jante pentru masina. Cauciucurile mele sunt 205/55/16. Care este dimensiunea jantelor pe care trebuie sa le cumpar? (Rotile au 5 prezoane)

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Jantele sa fie de 16 inci pentru cauciucurile tale. Am tot auzit discutii prin magazine de la alti pustani care vroiau sa isi schimbe incaltamintea la masina si erau intrebati ce dimensiune au jantele, ziceau 17 18 19 chiar si 20 uneori apoi le oferea o gama extinsa de cauciucuri pret calitate.

Răspuns Apreciat de Editori
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

16" este diametrul dupa care poti alege jantele, si mai exista o valoare a latimii jantei (notata cu j), dupa care afli cat de late pot fi cauciucurile, pentru jantele respective.
Mai trebuie sa stii distanta dintre prezoane (5x110, 5x112 sau 5x108).
Informatiile astea sunt scrise intre gaurile jantei, ori pe interior, ori pe exterior.
Pentru latimea 205 a anvelopelor, ai nevoie de jante cam de 6j, pana la 7j. Minimul este de 5.5j.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E importantă distanța intre prezoane. Ca să nu ai emoții ar fi bine să probezi inainte de a lua ceva (uzual vei găsi 5x112 sau 5x100)

| alexwahl a răspuns:

Ce masina ai?