| alexandrualex145 a întrebat:

O mica nelamurire. Cand sunt de exemplu in treapta a3a si urmeaza o intersectie, voi da treapta 1 doar daca opresc? Daca nu opresc dar merg cu o viteza in jur de 10-15 km ii dau treapta 2 sau treapta 1? Astept raspunsuri cat mai scurte si la obiect

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Treapta 1 se da doar cand masina sta pe loc si urmeaza sa pleci. In cazul tau a2a

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Punct mort, lasi sa mearga si franezi treptat, daca e nevoie opresti apoi bagi 1a si pleci sau bagi 2a si continui drumul

| badpanda a răspuns (pentru mgtow):

Cine te-a invatat bre sa scoti din viteza si sa franezi?
Ar trebui sa te duci la el acasa si sa-l bati.

| suntserios a răspuns (pentru badpanda):

Si se da si mare sofer pe aici pe site... happy

| Frank51 a răspuns:

Depinde de masina, eu dau treapta 1 cand am undeva la 5km/h pentru ca in a2a deja se subtureaza mult, fac gear matching si nici nu te da in nas. Auzul si simtul sunt esentiale la un sofer, de asta nu imi plac soferii "fara simt".

| Bodoboddy5 a răspuns:

Uite,eu iti dau un sfat pentru ca mult timp am avut o problema cu oprirea motorului in timpul mersului din cauza nepriceperii mele de a introduce in treapta corecta. Cand vrei sa virezi intr-o intersectie la dreapta sau la stanga, intotdeauna introduci treapta a 2-a. Dar se mai intampla ca, atunci cand reduci viteza prea mult si introduci in treapta a 2-a ( sa zicem ca ai 15/h) sa se opreasca. Sti de ce? Pentru ca la 15-10/h daca ai introdus in treapta a 2-a trebuie imediat cum salti de pe ambreiaj sa apesi si acceleratia in acelasi moment, si nu se va mai opri. Multi instructori invata elevii sa plece doar cu ambreiajul si asta duce de multe ori la stricarea acestuia.