| anonim_4396 a întrebat:

Salut! O rugaminte am, poate ma ajuta cineva? Am un prieten si si-a cumparat o masina acum o săptămână, baiatul a fost cu el a facut contact vânzare cumpărare platind si suma ceruta de vanzator si a 2 zi i-a adus fiscalul, toate bune pana acum. De aici incepe calvarul, prietenul ăsta al meu nu m-a ascultat ca ceva nu este in regula cu actele deoarece, pe certificatul de înmatriculare sa zicem asa era persoana A, la fel si pe carte, dar pe certificatul de înmatriculare mai era trecut instrainat catre persoana B 7.04. 2021 si pe asigurarea tot B este scris de pe 14.04 pana pe 15.05. 2021, acum persoana care i-a vandut masina prietenului meu este C si sa mai zicem ca, cartea este plina de proprietari, ultimul fiind persoana A. Ce e de facut sa poata inmatricula legal masina pe numele prietenului meu proaspat posesor al permisului de conducere si peste cap entuziasmat de masina visurilor lui? Va mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Nu se mai tine cont de instrainat catre x.
Daca numele in carte (ultimul)este cel de pe contract este totul ok. Daca ti-a dat si fiscal chiar nu sunt probleme.
Zilog bate campii ca de obicei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

El trebuie sa aiba acte cu ultima persoana scrisa in carte si in talon