| uncetatean123 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă nu mai bagi in primărie o masina după ce ai cumpărat o, iar certificatul de înmatriculare nu este înstrăinat?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pacat ca legea are hibe eu v-as lua talonul si permisiul si v-as radia masina din oficiu, la cei care procedati asa.
Ranitilor care nu aveti bani de o amarata de rovigneta!

| uncetatean123 explică (pentru Simpatic):

De aceea cand vindem o masina trebuie sa o scoatem din fiscal si cel mai important sa trecem pe certificat la instrainat cumparatorul.

| Simpatic a răspuns (pentru uncetatean123):

Eu sunt patit in trecut am vandut o masina unui samsar si nu am trecut pe spatele certificatului aceasta mentiune...nasol sa iti vina politia la usa ca ala facuse nu stiu ce.
dupa care le-am aratat contractul de vanzare-cumparare s-a rezolvat
apoi am depus o cerere la serviciul de inmatriculari in care am mentionat ca numai sunt proprietarul acelui vehicul, anexand si copie contractului de vanzare-cumparare
De atunci la fiecare masina vanduta am facut acea mentionare pe certificatul de inmatriculare...ca deah daca asa-i legea inainte se radia masina acum se transcrie dreptul de proprietate, ce **** de regula inventata de vreun maimutoi din Parlament!
Mare gresela am facut ca acum 10 ani nu am facut mentiunea, dar omul din greseli invata...

| sierra1 a răspuns:

O varianta să "nu mai bagi in primărie o masina " si să nu se intâmple nimic rău ar fi să ai o imputernicire notarială de la titular

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca s-a scos fiscalul instrainand-o catre tine, te trezesti ca iti apare la impozit, eventual te mai si amendeaza ca nu ai declarat-o.
Daca nu s-a scos fiscal cu contract pe numele tau, atunci impozitul le va veni prostilor care ti-au vandut-o fara sa faceti acte.

| uncetatean123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai si daca vanzatorul face el niste contracte, pe care evident eu nu le.am semnat si le declara la primărie si o scoate din fiscal? Intreb pentru ca maicamea a vandut o masina acum 7 ani si dupa 5 ani ii vine amenda din Franța

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru uncetatean123):

Undeva de prin 2017 sau 2018 au inceput sa transmita intr-un sistem online, tranzactiile auto. Teoretic nu ar trebui sa mai vina amenzile la vechiul proprietar.
In trecut stiu ca erau probleme mari, dar sa speram ca am scapat de ele. Cica ar dori chiar sa uneasca baza de date pe care o foloseste primaria, cu cea a politiei/inmatriculari. Pentru ca in prezent, politia habar n-are daca se plateste impozit pe o masina, sau pe ce nume, ei "comunica" cu impozitele doar prin vizele puse de primarie, la actele pentru inmatriculare. Dupa ce s-a inmatriculat masina, poti de exemplu sa faci acte de vanzare cu un cetatean strain (caz in care nu se mai transmite fiscalul pe baza electronica), iar masina ramane radiata fiscal, dar cu toate actele ok pentru control in trafic.
Insa este un mic detaliu care ar putea opri cazurile astea, ala fiind certificatul de inmatriculare, care are rubrica de completat pentru instrainare. Tu ca proprietar de masina, in momentul in care o vinzi, esti obligat sa scrii acolo numele celui cu care ai facut contractul de vanzare, si data vanzarii. Fara sa completezi acolo, teoretic ar trebui sa te refuze si la primarie la radierea fiscala, si la inmatriculari.
Iar cel care circula cu o masina care nu e pe numele lui, trebuie sa explice politistilor a cui este masina, si in ce conditii o are in posesie. Politistii o pot verifica in baza lor de date (unde apar urmaririle si furturile), iar daca masina de exemplu este reclamata de fostul proprietar ca fiind instrainata fara a fi transcrise actele, ori daca e declarata furata, sau de exemplu daca a fost declarata la impozite de catre un samsar care a avut 200 de masini pe numele lui, datorii colosale si a ajuns in punctul de a fi executat silit de catre ANAF, masina se confisca, se sigileaza, iar tu vei fi cercetat pentru punerea in circulatie a unui autoturism neinmatriculat (desi aveai actele aluia), ori pentru ca nu se cunoaste provenienta autoturismului/nu poti justifica legal posesia lui.
De obicei tiganii si alti dubiosi circula cu masini care nu sunt pe numele lor, pentru ca nu isi dau seama de riscuri, sau nu le pasa.