| McBryn a întrebat:

Salut, oare la cat se schimba distributia la un opel astra g motor de 1.4cm 16v, oare trebuie s-o schimb am 155de mi de km cu ia si nu stiu cand a fost schimbata prima data.

6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

In primul rand depinde ce an de fabricatie are:din 2003 motoarele 1, 4 16 valve au distributia pe lant. Daca e sub 2003 Autodata care e cel mai tare program da datele urmatoare:la conditii grele la 40000 mile sau 4 ani la conditii medii 60000mile sau 6 ani.Romania e prinsa la conditii grele.(1mila=1608m)

| andrey23 a răspuns:

90.000 sau 120.000

| GenetiX a răspuns:

80.000km e normal schimbarea. mai poti merge 5000km pe risc. recomand schimb.

| GenetiX a răspuns:

Cureaua de distributie nu poate fi apreciata vizual deci nici un mecanic din lume nu poate face aprecierea asta vre-odata. Intr-adevar firma producatoare recomanda schimbarea la 150. 000km intr-o exploatare normala, asta ar insemna circularea cam 70% pe autobenzi dar nu in regim sport sau conditii grele. Romania este doar conditii grele. S-a stabilit pentru orice curea de distributie cifra de 80. 0000km a fi sigura in situatii in care nu cunosti in ce conditii au fost rulati acei km. Deci cum ai da-o cum ai lua-o cureaua trebuie schimbata. Nu mai ai ce verifica decat daca cumva ai carte tehnica si poti afla.

INFO: se recomanda la schimbarea proprietarului auto sa fie efectuata schimbarea curelei de distributie, a filtrelor, a uleiului si daca este posibil a tuturor consumabilelor. Totodata este recomandat verificarea trenului de rulare si-a componentelor acestuia. Asta. daca vrei sa fii cu un pas inaintea problemelor.

| cosmin_3603 a răspuns:

Cel mai bine du-te la un service autorizat sau la un mecanic, numai ei iti pot spune exact daca e timpul sau nu sa o schimbi.
Din cate stiu eu, dupa cateva documentari si putin tras cu ochiul in cartea de la un opel astra g care il detine un prieten, am aflat ca producatorul german recomanda schimbarea curelei de distributie la 150.000 km!
Dar cum am spus, cel mai bine e sa te duci la service sa verifici!
Succes!

| Gabor_Arpad_1978 a răspuns:

Pai tu la cati km. ai luat-o? Trebuie sa fie trecuta in cartea service. In general originalul se schimba cam la 120.000. Asa zice fabricantul. Iar dupa aia depinde de unde achizitionezi chitul.