| Ciprian_Jurchela_1986 a întrebat:

La cati km se schimba distributia la un Opel Astra j, 1.7 cdti 125 cp? Vreau sa achiziționeze una si masina are 100.000 de km. Nu stiu daca e schimbată distributia. Multumesc!

7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Chit distribuie. A fost schimbat dar, este bine de verificat.Km la 60.80 mii km! Conteaza mult daca este pe lant, pe curea!

| relian a răspuns:

Dacai pe lant niciodata ca nu ai ce schkmba, daca e pe curea schimbi cureaua, ca aia se schimba nu distributia. Distributia este o multitudine de piese nu teapauci sa iti refaci tu motoru laughing Deci distributia este un sistem nu e o piesa, asa ca nimeni nu schimba nimic niciodata. Iara la curea te uiti daca are curea sa nu fie crapata, dacai buna nu schimbi nimic nici dupa reconadari dupa nimic.

| George12356456 a răspuns:

Salut, nu stiu exact la cati km se schimba, dar daca o cumperi cu siguranta trebuie sa-i faci distributia, nu conteaza ce zice proprietarul. Bafta!

| Ciprian_Jurchela_1986 explică:

Masina e pe curea. Între timp m-am mai interesat cand se schimba. In cartea ei scrie ca distributia se schimba la 150000 de km sau la 10 ani! Asta ii scrie cartea. Nasul meu, care e in Germania, mi-a zis ca si la Audi A3, din 2009, a schimbat la 149000 de km. In carte ii spune la fel, 150000. Nu stiu. Eu mi-am schimbat cureaua la Astra g, la 145000 de km. Asa am cumparat-o. Pana atunci nu i s-a schimbat.

| Andrei883 a răspuns:

La majoritatea, la 60.000 se schimba sau la 5 ani de vechime. (cauciucul ala imbatraneste si daca sta) Vobresc la cele pe curea, in general cele pe benzina.

| MafteiStefan a răspuns:

Sa te sfatuiesc cv nu-ti lua motor de 17 pentru ca nu se gasesc piese pentru el doar consumabile

| Ciprian_Jurchela_1986 explică (pentru MafteiStefan):

Am astra g si nu am avut nicio problemă cu ea! Am 240000 de km cu ea. Pe mine ma intereseaza la cat se schimba distributia la masinile astea mai noi?