| Mkeynes a întrebat:

Salut, am un ford mondeo 2007.
Am martorul "verifica motorul" aprins in bord. (check engine) eroare p0100 de la aer flow mass(debimetru) cred.
Am schimbat filtrul de aer.
Inca apare.
Azi am cumparat senzorul la mana doua.
L-am inlocuit dar tot apare martorul.
Nu da simptome ca si cum masina ar trage greu fara putere sau sa consume mult.
Faza e daca deconectez bateria se reseteaza computerul? Si dupa recunoaste piesa?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Faza e daca deconectez bateria se reseteaza computerul? Si dupa recunoaste piesa?"
NU!
La deconectarea bateriei, sau la orice alta scadere de tensiune, masina se incarca cu cate 20 de erori in fiecare ECM, nu se reseteaza nimic.
Erorile sunt stocate intr-o memorie, nu se sterg decat prin comanda din tester.