| FyZz a întrebat:

Pe unde am voie sa conduc fara permis, si ca minor, avand in vedere ca am 16 ani. Pe camp, daca ma prinde politia, are ceva? Pe ulita nu am voie nu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cum arata unele ulițe la noi s-ar putea numi drumuri forestiere... Deci practic ai acea voie.
In schimb poți sa mergi pe oriunde nu e drum: comunal, județean, european, autostradă. Cum ar fi parcuri, grădinile oamenilor, câmpurile de cereale, păduri, lacuri, oceane.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie sa conduci pe drumurile publice, indiferent de care (ulite, strazi, drumuri judetene, etc).
Poti conduce in orice alte locuri, respectiv pe camp, drumuri care nu sunt publice (acestea trebuie semnalizate expres ca nu sunt publice), etc.
Politia n-are treaba cu tine daca nu conduci pe drumuri publice, in schimb poate avea treaba proprietarul terenului pe care conduci.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cineva cu permis te poate duce pe un teren privat si acolo poti conduce. Mai este o solutie: sa faci scoala de soferi si sa iei AM, A1 şi B1. Intre timp poti conduce in scoala sub supravegherea instructorului. Nu. Pe ulita nu ai voie.

| blAster85 a răspuns:

Normal nu ai voie pe niciunde, vrei sa ajungi si tu pe la protv cum ca ai calcat pa cineva? sau cv mai grav? mai ai un pic de rabdare.