| Satanelmic a întrebat:

Minor fiind (rezulta ca n-am permis ), ce patesc daca conduc un gip 4x4 pe un camp, sau pe deal unde sunt peste campuri si pe unde merg doar gip off road, la piste de gipuri facute tot de conducatori 4x4 pentru amuzament, nu sunt in loc public. Ferit de civilizatie. Imi poate face politia ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de conducere este obligatoriu doar pentru conducerea pe drumurile publice. In afara drumurilor publice poti conduce fara nici o problema si nu patesti nimic.

| BiuL a răspuns:

Daca nu conduci pe drum public nu ar trebui sa patesti nimic, bineinteles sa nu distrugi sau sa accidentezi pe cineva.

| Braunion a răspuns:

In afara drumurilor publice poti face ce vrei. Dar raspunde tactu in caz ca-l lovesti pe unu.

| andrey31 a răspuns:

Unde a-ti invatat voi ca este legal sa conduci un autovehicul fara sa de-tii permis de conducere pentru categoria B. Este strict interzis pe sosele cat si pe teren accidentat sa circuli cu un autovehicul fara sa detii permis. Mai documentativa inainte sa dati raspunsuri aiurea. Pustiule, lasa-te de sporturi din astea ca daca te prinde politia sau te paraste cineva si te prinde in fapt risti dosar penal si iti patezi cazierul. Plus ca 5 ani de zile ti se suspenda dreptul de a da de permis pentru orice categorie in timpul asta. TREZITI-VA!

| djdevastate a răspuns:

Nu iti face nimic politia numai daca nu conduci pe un drum public.