| anonim_4396 a întrebat:

Salut, pentru cunoscători, avantaje-dezavantazaje dintre un Opel Astra G din 2003 de 1.6 benzina si dintre un Peugeot 406 din 2001, 2.0 diesel. Care merita dintre cele doua? Daca aveti si niste recomandari pentru niste motoare mai fiabile de la Astra G as fi recunoscator, multumesc.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ambele au dezavantajul că sunt niște vechituri

ambele au avantajul că au preț de bicicletă

| relian a răspuns (pentru sierra1):

laughing asta da raspuns bun,hai ca mai facut sa rad,est tare laughing vorba unora cazane ce mai poti spune avantaje dezavantaj,astia intreaba de parca nu stiu ce ar face cu o masina si intreaba pot cara cu ea busteni sau trebuie una mai mare laughing
Altii te minunezi ce raspunsuri dau, drum lung cale batuta laughing daca mergi prin oras, ces frate cu ideile astea, multi cred ca de mergi prin oras masina nu se strica si de mergi pe autostrada se strica sau invers laughing
Auzi la ei motoare fiabile, de parca fanricantu ala face masini cu moatoare deja stricate laughing sau care se defecteaza la prima ploaie

| sierra1 a răspuns (pentru relian):

Tot țiganu-și laudă ciocanu'

unul : ia opel că am și eu.
altul' : ia beemveu că am și eu.

| relian a răspuns (pentru sierra1):

E citesc pe aici doara sa ma amuz, cum sa faci comparatie cu niste tigai vorba ta laughing niste fiare vechi sa compari.Ia frate o masina noua sau 2, mergi cu ele,le conduci la fel,le intretii la fel si dupa X ani vii si spui uite aia e mai buna,ailanta se strica mai rapid etc.
Sa faci comaparatie cu niste tigai folosite de altii, omorate normal ca spui ce ai tu si cde ti-a mancat zilele laughing
Dar asta e fiecare cu cel doare sau cat poate duce.
Asa este cand nu ai avut cand ai fost mic laughing vorba unui prieten, care strange tot felul de tigai, strange ala orice lucru, il inteb cei ma aici? Lasa ca nu am avut cand am fost mic laughing

| Frank51 a răspuns:

Nu mai există avantaje pentru diesel, motorina este la același preț cu benzina, au fost momente când a fost mai scumpă. Un motor diesel este mult mai complicat, și dacă singurul avantaj a dispărut, nu mai există niciun motiv pentru care se prefera diesel.

| romeo78 a răspuns:

Opel Astra G. Peugeot 406 de evitat datorită vechimii sala ca și concept. A fost lansat în 1994, pe o platformă realizată la sfârșitul anilor 1980.
Opel Astra G este un vehicul mult mai modern, deja ancorat la noile tehnologii de la sfârșitul anilor 1990.
Chiar a fost produs până în 2010, ca model Classic.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Sincer as lua Astra G fiind motor pe benzina.

| Whitesnake99 a răspuns:

Am prieteni cu amandoua. Astra G, 20 de ani probleme minore, 406 - ultimii ani stat mai mult prin service. You do the math.

| lifit a răspuns:

Ei zoc ca Opelu e mai bun ca si eu am si merge bine

| McGregor788 a răspuns:

Dezavantaje*

| Gotti08 a răspuns:

Am avut ambele masini. In general iti iei o masina in functie de ce anume vrei sa faci cu ea. Opelul e fiabil, piese ieftine, dar benzina se mai arunca la consum. Pentru drumuri scurte, e ideala. Dezavantaje: e masina si atat. Nu ai un confort, si trebuie "gadilata" mai tot timpul. Majoritatea sunt consumatoare de ulei, ceea ce inseamna ca la un interval de timp trebuie sa mai umblii pe la bujii, pe la filtrul de aer, etc. Operatii simple la o bere.
Peugeot am avut break din 2004, un consum foarte bun, nici piesele nu erau prea scumpe dar deh diesel, cu probleme clasice. A mea avea si vreo 280 k km. Daca faci drumuri lungi e perfecta.