| IeremiaAlin68 a întrebat:

Salut,pentru o Dacie pe injecție,cine se pricepe sau a mai avut o problemă asemănătoare,am fost nevoit de curând să schimb motorul,am luat altul,l-am montat, când să o pornesc surpriză, motorul învârte dar nu porneste.Am verificat și nu îmi vine deloc curent pe firele de la pompa de benzină,pompa este bună am probat-o,releele din compartimentul motor le-am schimbat cu unele noi la fel și siguranțele și vine și curent la relee și nu se alimentează nici bobina pentru că nu am scânteie deloc pe fise.Ce am făcut,am curățat toate contactele electrice,verificat siguranțe,fire,am pus și firele de la contact pe direct,în plus am schimbat și calculatorul și am încercat să alimentez și pe direct cu pompa băgată în alt recipient cu benzină să văd dacă pornește,cu toate astea tot nu e nici o schimbare,nu îmi permit să o duc la mecanici,electricieni,e radiată,doar pentru la țară.Vă rog,un sfat, ce să mai știu să îi verific, la ce să mă mai uit.

1 răspuns:
| baru a răspuns:

Verifica instalatia electrica. Peste tot unde este curbata poate sa fie un fir intrerupt. Verifica firele pe unde se duc de la electromotor spre galerie. De regula acolo sa intrerup. Verifica cititorul de pe cutia de viteza.