| donarcostica a întrebat:

Peste 1 an de zile urmeaza sa fac 18 ani si sa-mi cumpar o masina. m-am decis totul ce si cum. Dar problema e alta. am inteles ca in 2020 vor sa scoata masinile diesel. Care vor fi consecintele? In ce tari se va aplica? Iti vei putea lua o masina doar benzina? Pentru ca vad ca toate marcile inca mai fabrica astfel de masina si nu e o problema pentru ei. nu stiu ce sa zic.

Răspuns Câştigător
| DavidoffUser a răspuns:

Niciodata n-am fost fan diesel si intotdeuna mi s-a parut ceva suspect la declaratiile lor cum ca ar polua mai putin, fapt demonstrat in scandalul VW. Este adevarat, marile capitale europene vor interzice toate motoarele diesel pana in 2025 si incep, gradual, sa interzica motoarele diesel in 4 cilindri, insa procesul va fi unul de durata si foarte greu din cauza milioanelor de oameni proprietari de dieseluri.
Ia-ti benzina is pune-i gpl, nu-i o rusine, tot mai multi fac asta.In Italia, majoritatea masinilor pe benzina au gpl, de la dacia sandero la mercedes.Gazu-i 2,5 lei si ramai cu aceeasi putere daca instalatia este una de top.
Eventual, poti intra pe niste forumuri sa vezi ce instalatie i-ar trebui modelului masinii tale, ce opinii au posesorii si nu numai.Am un prieten care are gpl pe un bmw e90 320i 2007 luat din Germania acum 2 ani cu 240 de mii la bord, dar nu stiu cum se numeste instalatia, insa stiu c-a dat in jur de 40 si ceva de mil secventiala si iti spun sincer ca rupe asfaltul, depasiri, liniute cu adversaru 320d, rupe.Cand si-a instalat-o toti ziceau "ca ba ca a stricat masina, are bmw si pune gpl ".
Orice ai face, pararea mea e sa nu-ti iei diesel mai vechi de 5-6 ani daca ai buget, nu merita daca pica turbo sau injectorii pentru ca sunt bombe cu ceas in Romania unde stim cu totii ca motorina nu e ca in Vest.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se vor interzice probabil in unele centre alea marilor capitale unde lumea are alte mijloace de transport. Oricun vanzarile de diesel incep sa scada usor usor