| Furti a întrebat:

Peste cateva zile voi sustine proba practica a examenului auto. Insa am niste neclaritati care simt ca imi vor provoca o stare de nervozitate la examen.

Va intreb: Daca patrundeti in intersectia urmatoare, cum procedati?
https://imgur.com/a/oek4Avx - Drumul pe care circul
https://imgur.com/a/oIG1xml - Stanga
https://imgur.com/a/OujJQoV - Dreapta

Neavand un indicator eu m-as uita in dreapta sa vad daca am cui ceda trecerea si dupa m-as duce (intersectie nedirijata).
Problema e ca atat din stanga, cat si din dreapta ceilalti participanti la trafic au STOP, iar drumul meu nu e nicidecum marcat "cu prioritate".

La examen daca ajung intr-o astfel de intersectie, cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
| Adutzu2 a răspuns:

Atunci când nu ai indicator la o intersecție, de obicei ești pe drum cu prioritate, și mai rar poate fi nedirijata. Sfatul meu e sa circuli cu atenție, te uiți stanga-dreapta și dacă vezi indicator pe celelalte strazi, poți trece liniștit. Daca nu vezi nimic, dai prioritate de dreapta pentru că e nedirijata.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai dacă restul au stop sa cedează înseamnă că ești pe drum prioritar

| Liviu a răspuns:

Am o intrebare, daca tu peste 'cateva' zile ai traseul, nu stii semnele de circulatie? Sincer? cum poti sa dai traseul fara sa cunosti semnele de circulatie? Bine, eu recunosc, mereu ma incurcam la acordarea de prioritate in intersectii NEDIRIJATE. Dar la stopuri/cedeaza era clara treaba. Ce instructor ai? nu isi da interesul sa iti explice? eu am avut 4 instructori pentru ca instructoru meu principal nu avea timp de mine si ma plimba de la unu la altul. Dar am invatat de la fiecare cate ceva, e foarte bine ca pui intrebari happy

| Începătorul988 a răspuns:

Daca restul au STOP, ai prioritate.

| MD25 a răspuns:

Te contrazici singur. Spui ca este o intersectie nedirijata, dar cei din stanga si din dreapta au,, stop". Deci, intersectia este dirijata prin indicatoare. Drumul pe care mergi tu este drum cu prioritate deoarece nu ai indicator,, cedeaza trecerea" sau,, stop".