| Ssssmokin a întrebat:

Buna!
Am o intrebare cu privire la prioritatea intr-o intersectie.
https://imgur.com/a/gU0mq2a am refacut intersectia cu indicatoarele de prioritate. Din cate se observa in imagine masina albastra este pe drumul prioritar si il paraseste(ia curba la stanga). Masina rosie este pe drumul fara prioritate si are cedeaza trecerea si doreste sa mearga inainte. Din cate stiu eu, masina albastra are prioritate chiar daca paraseste drumul prioritar si nu este nevoita sa ii dea prioritate de dreapta masinii rosii, deoarece aceea are cedeaza trecerea. Insa am vazut de multe ori( mi s-a intamplat si mie) ca "masina albastra" sa astepte dupa cea rosie( ii acorda prioritate de dreapta).

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ala albastru are prioritate ca vine de pe drumul prioritar. El trebui sa dea prioritate doar celor care vin de pe drumul prioritar. In cazul de fata aia care vin din dreapta lui.

| Ssssmokin explică (pentru suntserios):

Asta stiam si eu, dar m-am gandit ca poate gresesc eu cumva avand in vedere ca foarte multi dau tie prioritate( fiind pe drumul cu cedeaza trecerea). Chiar azi am vazut pe cineva ca i-a dat flashuri la ala de pe drumul cu prioritate, semn ca il lasa sa se bage chiar daca oricum are prioritate.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata Legislatia Rutiera, ca sa intelegi cum se procedeaza corect in intersectiile cu prioritate sau fara prioritate si cine trebuie sa acorde prioritate.
Degeaba iti spunem noi acum, ca nu te ajuta cu nimic pe viitor, ca noi nu vom fii cu tine cand sofezi si te angajezi intr-o depasire sau faci o manevra incorecta, de aceea insist: invata LEGISLATIA RUTIERA si vei fii sigur ce trebuie sa faci, pe viitor.

| Denisa0954 a răspuns (pentru Violleta2022):

Omul a intrebat pentru ca avea o nedumerire. Puteai pur si simplu sa i dai un raspuns, în cazul în care stiai, nu sa l trimiți la legislație ca cu siguranta stie si el ce are de facut.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Denisa0954):

Am explicat in raspunsul meu, ca nu-l ajuta cu nimic sa-i dau azi raspuns mura in gura, daca nu pune mana serios sa invete legislatia rutirea, ca poimaine intr-o alta situatie, s-ar putea sa ia decizii dupa cum ii convine si sa omoare pe cineva intr-o manevra gresita.
Nu te baga sa fii avocatul lui, ca nu-l ajuti, dimpotriva, ii faci un mare deserviciu.

de aceea exista Legislatie rutiera, ca sa fie invatata si pusa in practica, nu executata dupa cum crede fiecare ca ar trebui facuta.

| suntserios a răspuns (pentru Denisa0954):

Stai linistit personajul ala habar nu are de reguli de circulatie... asa a umplut TPU cu raspunsuri apocaliptice

| MagicOneT a răspuns:

Este vorba de bunul simt intre soferi, categoric masina albastra are prioritate, dar daca observi ca este coada din sensul masinii rosi, poti incetini cat sa permiti macar unui autovehicul sa treaca, ajuta la fluidizarea traficului.