| StefanStefan3000 a întrebat:

Portiera spate nu se deschide pe o vw bora. Acel (1)clampus sta in jos(interior). Cand actionez maneta(trag cu forta) se ridica iar cand ii dau drumul coboara(1). Pe din afara daca trag nu trebuie sa aplic deloc forta ca si cum ar fi sarit arcul. Vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Cand descui masina, se aude yala din portiera respectiva?
Daca da, se aude bine, sau se aude ciudat?

In cazul in care nu se aude deloc, sunt doua posibilitati, fir rupt intre portiera si stalp, sau yala defecta.
In cazul in care se aude yala, exista alte doua posibilitati, yala functionala, dar e rupt cablul de actionare de la maner, si e siguranta pentru copii activa ( desi nu cred) sau, din nou, yala defecta.

In cazul in care intr-adevar, yala este defecta, trebuie sa apelezi la cineva priceput pentru a o inlocui.
Operatia in sine e dificila deoarece trebuie data macaraua geamului jos, iar faptul ca portiera este blocata va face lucrarea si mai dificila, deci, iti recomand sa apelezi la cineva care se pricepe, daca incerci sa o faci tu, e posibil sa strici mai multe chestii decat este cazul.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E veche instalatia trebuie schimbata, o gasesti la remat sau la comanda prin mecanicul care o repara.

| mihai69 a răspuns:

Nu cumva ai „activat" protecția contra deschiderii ușilor din spate din interior de către copii (child protection)? Verifică.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

A ramas portiera incuiata de inchiderea centralizata, din cauza asta nu o poti descuia. Mergi la un electrician auto, sa verifice cablajul si yala.