| Faurescu_Sorin_1973 a întrebat:

pot incarca un acumulator auto cu un incarcator acumulatori bormasina? incarcatorul este de 14, 4V si 5, 8A.multumesc

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu se poate. Incarcatorul auto are la iesire 16V. Nu vei avea nici tensiunea, nici curentul necesar incarcarii.
Ai toate sansele sa arzi incarcatorul.

| maturgrizonat a răspuns:

Poti incerca, intercaland pe unul din firele dintre incarcator si acumulator un bec de far 12v 50-60W. In acest fel elimini pericolul distrugetii incarcator sau acumulator prin limitarea de curent produsa de bec. Daca becul lumineaza slab sau foarte slab treaba este ok.

| viotedy a răspuns:

Niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de incarcator.
Daca este automat, sunt slabe sperante.