| xDanyxDany a întrebat:

am o bormasina cu acumulator la care mi s-a ars incarcatorul. Pe incarcatorul vechi scria dc adica curent continuu si pe asta de l-am cumparat acum scrie ac adica curent alternativ. Este vreo problema daca folosesc acest incarcator? Am observar ca nu mai tine asa mult acumulatorul...

Răspuns Câştigător
| PetreGabriel a răspuns:

Nu sunt profesor dar curent continu iti baga constat aceeasi tensiune adica 12v scrie 12 baga si alternativ baga si mai mult si mai putin. o sa iti incarce dar durata de viata a bateriei va scadea

| regis a răspuns (pentru PetreGabriel):

@PetreGabriel, chiar nu esti profesor. Alternativ inseamna cu totul si cu totul altceva. PE scurt, daca la continuu ai un fir de plus si unul de minus, la alternativ plusul si minusul se schimba intre ele, de mai multe ori pe secunda.
Revenind la cumparare, eu zic ca incarcatorul cumparat e bun. Incarcatorul este un transformator, care nu doar reduce tensiunea de la priza, ci si transforma curentul alternativ in curent continuu. Deci pe incarcator ar trebui sa apara atat AC cat si DC, nu ai de ce sa iti faci probleme.

4 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Da, este. Nu poti sa incarci un acumulator cu tensiune alternativa. Trebuia sa cumperi un incarcator corespunzator bormasinii tale. Ceva de genul:
http://www.produstv.ro/......144-b.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general dupa 2 ani acumulatorii incep sa pice la majoritatea jucariilor de mana, Makita si Bosch albastru incluse.
Trebuie sa folosesti un alimentator tot in cc de curent mai mare si tensiune egala ca sa nu se mai arda.

| Velicu_Laurentiu_2000 a răspuns:

Mai bine ia una noua