| RecKinul a întrebat:

Salut, TPU. Am primit de la cineva o bormașină cu acumulatori ni-cd de 18v. Are un încărcător de 18v, 2500mA dar mă îngrijorează ceva: când pun la încărcat acumulatorul ni-cd de 18v observ că după jumătate de oră de stat la încărcat se cam înfierbântă. Care e tempera maximă pe care o pot suporta în procesul de încărcare aceste baterii ni-cd? Am lipit o sondă de acumulator și am văzut că ajunge la aproape 45 grade celsius după jumătate de oră. Trebuie să mă îngrijorez? Încărcătorul, scrie pe el că e de 80wati.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

N-are nimic, asa se incalzeste.Incarcatorul ar trebuie sa aiba ceva lumini de avertizare, dar la temp aia esti f bine.
Baterii de genul asta se mai folosesc inca? Eu nu am mai vazut bateerii de scule decat Lithiu.

Se incalzeste si bateria de la telefon, dapai aia de la bormasina.Deci este ceva normal.Nu stiu despre temperaturi, ce pot sa iti spun este sa nu te ingrijorezi.
Iara daca se intampla ceva, ducase, oricum bateriile alea is depasite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie pe el ce temperatura suportă. Vezi amperajul pe acumulator. E normal sa se încălzească, dar nu în exces... Temperatura strica acumulatorul. Plus ca exista riscul de explozie. Dacă pe acumulator scrie temperatura la încărcare de x grade, atunci e ok. Nu știu, trebuie verificat. Probabil acumulatorul este pe ducă sau ceva nu funcționează corect la încărcător. Cel care ți l-a dat, nu l-a ca era bun.

| RecKinul explică (pentru anonim_4396):

Nu scrie pe acumulator decât " Accu18" și "ni-cd" iar pe încărcător văd ceva scris scris " T-130°C". O fi temperatura maximă la care poate ajunge? Eu sunt nedumerit fiindcă am văzut ceva pe internet unde scria despre temperaturile de încărcare la acumulatorii cd-ni de 45°C.