| Începătorul988 a întrebat:

Pot lua asigurarea de pe urma unui accident în care a fost implicata doar o Masina? Mașina fiind dauna totală. Octavia 2 vrs

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, daca ai CASCO. Daca nu aia e, din banii tai

suntserios
| suntserios a răspuns:

M am uitat... permis luat pe un sac de cartofi. Zero cunostinte din codul rutier.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Zero cunoștințe de orice, sper din suflet să fie condamnat la ceva cu executare

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sper ca nu, asta ar inseamna ca bunica lui sa fie in stare grava, si nu e vina ei sa sufere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu cred că scapă fără 90 de zile de îngrijiri dacă e cum a zis el

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca se identifica a doua masina, iar din expertiza politistilor va fi considerat vinovat ala (foarte putin probabil), vei primi asigurarea lui, sau va fi obligat in instanta sa-ti plateasca masina, spitalizarea victimelor, eventual si daune morale.
Dar cum spuneam, putin probabil.
Polita ta RCA nu acopera nimic in cazul asta, ea acopera doar daunele provocate de tine cu autoturismul, dar nu acopera daunele suferite de autoturism.

| OldSoul a răspuns:

Depinde din ce cauze a fost produs accidentul.
Daca e din vina soferului, categoric nu.
In caz contrar, daca sa zicem ca de vina a fost starea carosabilului, da, ai putea discuta cu un avocat si sa vezi ce si cum este de facut.

Bine, nu stiu daca vei primi despagubiri pentru masina, insa stiu un caz in care persoanele pasagere in masina au primit despagubiri de la asiguratorul masinii in cauza.