| kinder96 a întrebat:

Daca am de exemplu doua masini, ambele avand asigurarea pe numele meu si fac accident cu una dintre masini fiind eu vinovat, se mareste asigurarea la ambele masini sau doar la ceea implicata in accident?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Regula bonus/malus se aplica soferilor si nu masinii, acestia sunt vinovati de producerea unui accident.
Daca esti vinovat de producerea unui accident vei plati mai mult la o noua asigurare, pentru ambele masini.

| VictorVictoras a răspuns:

Cand te vei duce sa reinoiesti asigurarea vei plati mai mult indiferent pentru care masina vei face asigurare, nu are nici-o importanta daca faci la masina cu care ai fost vinovat ori la cea care nu esti!