| Flavius1998 a întrebat:

Salut Prieteni!

Am vazut pe net mai multe videoclipuri cum isi tuneaza unii masiniile, adica doar " carcasa " in diferite masini de sute de mii de euro,

stiu pe cineva care si-a facut dintr-un Mitsubishi Eclipse un Lamorghini Reventon.

Deci arata la fel, super fain, numai ca nu are aceelasi motor laughing

Ce ziceti, dintr-un Audi a5, motor de 3.000 ar ieisii un lamborghini fain? merita incercat?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E doar un vis de copil.
Masinile din prezent au caroserii autoportante, ceea ce le face imposibil de modificat, mai ales din berlina in supercar.
Poti doar sa folosesti toata mecanica de pe o masina, si sa construiesti un sasiu jos, mai scurt, luand ca model o parte din caroserie. Este posibil, nu e un capat de lume, insa in Romania nu poti omologa asa ceva. Exista tari in care legislatia e mai permisiva, iar registrele auto detin aparatura necesara unor astfel de omologari. In Romania insa, trebuie sa te multumesti doar cu prezentatul la evenimente, si eventual cu participarea in diverse competitii (drag-uri, concursuri de indemanare...).
Dupa constructia sasiului, si a cadrului pentru caroserie (care bineinteles te costa enorm daca nu esti tu meserias si "oleaca" de inginer), trebuie construita caroseria din fibra de sticla (se poate si din tabla dar dureaza ani buni si costa enorm, migaleala maxima). Interiorul il poti face tot din fibra de sticla, care apoi s-o imbraci in tapiterie...
Deci, teoretic e posibil, practic insa e un proiect extrem de costisitor, iar satisfactiile nu sunt atat de mari, cel putin in Romania, unde ar trebui sa dai cateva sute de salarii, pentru o masina cu care nici n-ai dreptul sa circuli.