| Flavyuseduard a întrebat:

Salut, problema relativ grava. Am un a3 1.9 bkc 2004 si la m-i-a murit in mers pe la vreo 130 la ora. De pornit nu porneste, pe tester nimic, distributia e intinsa, turul baga motorina deci nu cred ca e pompa, iar alternatorul nu stiu pentru ca pe contact se aprind becuri etc. Sfaturi? Ca sa nu dau banii degeaba pe piese. Multumesc, mesaj si aici : https://www.facebook.com/eduard.dudila

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Tia murit la,e bun,distributia este intinsa laughing asta e si mai tare,la ce anume te referi la cureaua de distributie cumva? Se aprind lumini la bord cand pui contactu? Testeru nimic adica? daca dai la cheie invarte?
Dai niste explicatii te doare mintea. Daca bordu se aprinde,daca electromotorul invarte motoru,dar totusi nu porneste,atunci poate de vina este chieia laughing so fi dus cipu ala din cheie si nu mai porneste nici so omori.
Asta daca zici alimentarea merge,curent ai, electromotoru invarte, ceva nu o lasa sa porneasca.
Spui testeru nimic, n-are cum sa zica ala nimic, trebuie sa zica ceva, inseamna ca testeru ala este buna de nimic laughing

| OldSoul a răspuns:

Verifica daca mai ai ulei in motor.
Fie ti-a luat-o pe ulei turbina, si ai distrus motorul.
Fie ti-a "crapat" pompa de tandem.

| badpanda a răspuns:

Pot fi mai multe cauze.Egr infundat de exemplu.