| nelutu33k a întrebat:

Salut pu am un scuter si as vrea sa i schimb saboti de frana pe spate ca e pe tambur si cand merg cu el scartie tare la roata din spate si cred ca e de la saboti si cand franez scartie mai tare si as vrea sa i schimb dar nu sunt sigur ca scartie de la saboti
Oare sa fie asta?
daza da cum se schimba saboti cum i dau jos pe cei vechi?

3 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

De franat cum franeaza? Normal, sau aproape mai deloc?
Problema cu scartaitul e adesea de la particulele de nisip care intra la saboti/disc, asa am patit si eu.

| nelutu33k explică (pentru OldSoul):

Franeaza greu mai deloc dar scoate un sunet ca si cum sar freca fier pe fier si se freaca incontinu si daca nu pun frana dar cand pun frana freaca tare si vreau sa i schimb daca ma mai poti ajuta cu asta sa imi spui cum se dau jos saboti cei vechii ce trebuie dat jos ca sa i scot si ai funda de la mine.Multumesc

| nelutu33k explică (pentru OldSoul):

Nu franeaza mai deloc si scartie adica se freaca fier pe fier si cred ca de la saboti ca acolo se aude sunetu