| Paeki a întrebat:

Salut! Recent am achiziționat un passat b6 break motor 2.0 TDI, cod motor BMR și am observat că scoate fum alb-albăstrui. Nu are niciun martor aprins iar nivelul uleiului este ok. Primul meu gând a fost că consumă ulei datorită culorii fumului. Întrebarea mea este următoarea: care sunt problemele care ar cauza consumul de ulei?
Întreb aici să îmi fac o idee până ajung cu ea la service. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| Panamax a răspuns:

Depinde daca este ulei simplu sau ulei amestecat cu motorina.Depinde cand a fost completat ultima data
Trebuie sa-i faci schimbul de ulei, distributia si sa vezi ce se intampla pe parcurs.

3 răspunsuri:
| AlexandruInu a răspuns:

Din cate stiu acel cod nu este renumit. Turbina, injectoare

| Whitesnake99 a răspuns:

Garnitura de chiloasa? Poate? alb albastrui cam asta indica

| DaniTDCI a răspuns:

Un test de compresie e cel mai bun, verifica vasul de expansiune sa nu fie cu ulei, verifica periodic nivelul de ulei, verifica turbina si injectoarele si eventual schimba uleiul.