| Georgian_Alin_1998_16eB a întrebat:

Am o mare enigma... Am cumpărat acum 13 luni un VW Passat, motor 1.6 benzina 102 cp, tip ALZ. Când l.am cumpărat nu am observat că scoate fum albăstrui, iar acum scoate din ce în ce mai rau și mănâncă cam 2l la 600 km. Țin sa menționez ca motorul l.am făcut la service autorizat cap coada.Am schimbat absolut tot dar degeaba. Ceea ce mai vreau sa spun e ca masina trage uleiul prin admisie și nu înțeleg cum... Va rog sa mă ajutați! Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Num3Ascuns a răspuns:

Daca ai chiulasa fisurata sau garnitura ei iti va consuma mult ulei. Faptul ca tu vezi ulei pe admisie este ceva normal, toate aspira vaporii de la ulei in motor. Verifica si separatorul de ulei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Chiuloasa a fost reconditionata?

| Georgian_Alin_1998_16eB explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu... chiuloasa nu a fost recondiționata! Dar chiuloasa nu are nici o treaba pentru ca mie îmi trage pe admisie! Admisia e flasca de ulei și i.am făcut set-motor, dar degeaba! I.am schimbat chiar și EGR-ul și tot degeaba!

| Georgian_Alin_1998_16eB explică:

Și ăla unde se afla?