| AndreiOvd a întrebat:

Recent am cumparat o masina inmatriculata pe Italia si i-a expirat asigurarea si I.T.P.-ul.Ce trebuie sa fac pentru a putea merge cu masina fara probleme in scopul inmatricularii! Tin sa mentionez ca masina se afla in alt judet, nu in cel care am eu domiciliul.Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Poti sa scoti trei randuri de numere rosii si nu ai nevoie de ITP si Rovigneta.
Asigurare poti sa-ti faci unde vrei in vederea inmatricularii.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa mergi la RAR pentru ITP si la o firma de asigurare pentru a incheia o asigurare RCA. De altfel ai nevoie de ambele pentru inmatriculare si le poti face in judetul unde este acum masina.

| AndreiOvd explică (pentru Ioandelasal):

Si se poate sa fac in Romania asigurare pe numerele de Italia?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreiOvd):

Da, se poate, pe termen limitat, mi se pare ca pe maximum 2 luni.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Numere rosii.
Ai timp inca 3 luni.

| AndreiOvd explică (pentru TrăieşteClipa):

Si daca scoti numere rosii si itp-ul a expirat poti merge pana la RAR?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru AndreiOvd):

Poti sa scoti trei randuri de numere rosii si nu ai nevoie de ITP si Rovigneta.
Asigurare poti sa-ti faci unde vrei in vederea inmatricularii.