| trapapa a întrebat:

Salut, recent am descoperit faptul ca sunt discromat, pana acum nu mi-am dat seama deoarece nu aveam nici o problema in a destinge culorile de la semafor. Eu sunt pasionat de motociclete, iar la 16 ani vreau sa dau de permis pentru A1.
Vreau sa stiu daca se poate acest lucru, din cate am inteles, recent, discromatia nu se mai afla la bolile de vedere asa ca e posibil. Sunt foarte curios sa vad opinia mai multor oameni, daca e posibil sau nu.

Răspuns Câştigător
| GeorgianRaGe a răspuns:

Poti sa dai linistit ca nu te afecteaza acest lucru.

4 răspunsuri:
| IoanaMihaela5267 a răspuns:

Pai daca nu se mai incadreaza in bolile de vedere nu cred ca este vreo problema

| GeorgianRaGe a răspuns:

Potrivit noilor reglementari in vigoare, discromatopsia nu mai este o contraindicatie in cazul analizelor medicale pentru permis in Bucuresti si pe plan national.

| trapapa explică (pentru GeorgianRaGe):

Deci, este sau nu este posibil sa iau permisul?

| DaniTDCI a răspuns:

E simplu, la analizele medicale pentru scoala de soferi, daca nu reusesti sa distingi cifrele din cercurile colorate esti respins automat.