| trapapa a întrebat:

Salut, recent am descoperit faptul ca sunt discromat, pana acum nu mi-am dat seama deoarece nu aveam nici o problema in a destinge culorile de la semafor. Eu sunt pasionat de motociclete, iar la 16 ani vreau sa dau de permis pentru A1.
Vreau sa stiu daca se poate acest lucru, din cate am inteles, recent, discromatia nu se mai afla la bolile de vedere asa ca e posibil. Sunt foarte curios sa vad opinia mai multor oameni, daca e posibil sau nu.

Răspuns Câştigător
| RaduRobertRO a răspuns:

Din ce stiu eu nu poti da de permis, dar se poate sa ma insel si sa se fi schimbat ceva. Citeste aici => https://discromat.wordpress.com/intrebari-frecvente/

Revin: https://www.fisamedicala.info/......ucere.html

Potrivit noilor reglementari in vigoare, discromatopsia nu mai este o contraindicatie in cazul analizelor medicale pentru permis in Bucuresti si pe plan national.

In functie de gravitatea bolii, discromatii pot obtine aviz favorabil pentru conducerea auto. In prezent, la examinarea oftalmologica nu se mai testeaza obligatoriu simtul chromatic, ci sensibilitatea la contraste. Bineinteles, solicitantii au obligatia de a aduce dovada unui control oftalmologic amanuntit, daca medicul considera necesar.

| trapapa explică (pentru RaduRobertRO):

Iti multumesc frumos pentru ajutorul acordat!

1 răspuns: