| boss97 a întrebat:

Salut. Recent am pus tester-ul pe mașină, un Audi a6 c6 2005 2.0 tdi, și am 3 erori, 2 pe care le știu, dar cealaltă îmi zice "Senzor turație ABS, spate dreapta, defect mecanic"
Prin defect mecanic, la ce să mă gândesc prima dată? La rulment? Și îmi arată și în bord ESP-ul, ABS-ul, frâna de mână electrică (îmi arată ESP/ABS fault see owner's manual și parking brake malfunction).
Heeelp pleaseee

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

La ce sa te uit la sensorul ala, este defect ori are pilitura pe el.Desfa are doara un singur surub,curata-l,apoi pune la loc,reseteaza calculatoru, scoate borna la bateria, pune la loc, apoi vezi daca se
aprinde iar.
Daca se aprinde atunci pui alt sensor dar nou.
Iti si zice la care roata laughing iti da mura in gura iti si spune ce piesa este cu problema, deci sensor spate dreapta, mai mult ce vrei sa iti schimbe testeru sensorul ala?
Si daca ai dus-o de ce aia nu tiau zis? Sau sa iti schimbe sensorul ala?
Si aleleante 2 erori zici ca le stii, care is? Ca vad nu le stii pe astea care ti-a zis testerul ce problema e si exact si unde laughing deci bagale si pe restul ca sigur nu stii laughing

Sau poate nu stii undei sensorul si de aia spui ca nu stii.Dai roata spate dreapta jos,dai de tot,te uiti spre interiorul butucului cum cum ii zice,o sa vezi ca duce acolo un fir,cablu,in butucu rotii, sau cum ii spuneti pe acolo, nu calbku care merge la placutele de frana, asta daca are sensor si acolo, este cablu ce duce direct in piesa aia mare din aluminiu sau ce o fi la tine.Ala este sensorul de ABS,are un singur surub, ai nevoie de o cheie hex sau star daca stii ce zic, vezi tu acolo, nu mai stiu ce masura, dar poti baga pe Youtube "how to replace on 2005 audi a6 ABS sensor"acolo o sa vezi video,iti arata exact ce si cum sa faci,ce cheie ai nevoie.
Incearca prima data sa cureti,scoti vezi de are pilitura pe el,daca n-are atunci e defect,trebuie altul nou, atentie nu pui altul folosit ca poate sa fie si ala defect, deci pui nou, ca o fi afermarket sau original, dar sa fie nou.
Bafta

| XatomisX a răspuns:

Daca va cumparati cazane aduse din Germania asa patiti sunt doar tepe cu 300k km+
se poate sa fi fost accidentata iar acum ti se aprind martorii