| Irica a întrebat:

Salut,recent mi-am luat un passat B6 1.9, 105 cp bxe, are un troncanit ciudat ca și cum ar roade ceva iar când apăs ambreiajul acesta se oprește. Ce poate fi?

3 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Volanta posibil.

| SigBogdan a răspuns:

Volanta

| Cristian100000 a răspuns:

Troncănitul ciudat și oprirea motorului atunci când apăsați ambreiajul pot fi semne ale unei probleme cu sistemul de ambreiaj. Există mai multe posibilități pentru cauza acestei probleme, dar cele mai frecvente ar fi:

Discul de ambreiaj este uzat sau deteriorat. Acest lucru poate cauza troncănitul ciudat și poate face ca motorul să se oprească atunci când apăsați ambreiajul.

Rolele de presiune ale ambreiajului sunt uzate sau deteriorate. Acestea sunt responsabile pentru aplicarea presiunii necesare pentru a acționa discul de ambreiaj. Dacă acestea sunt uzate, pot cauza troncănitul ciudat și oprirea motorului atunci când apăsați ambreiajul.

Cârligul de ambreiaj este uzat sau deteriorat. Acesta este responsabil pentru a conecta sistemul de ambreiaj la pedala de ambreiaj. Dacă acesta este uzat, poate cauza troncănitul ciudat și oprirea motorului atunci când apăsați ambreiajul.

Rulmentul de presiune este uzat. Rulmentul de presiune susține rolele de presiune și dacă acesta este uzat poate cauza troncănitul ciudat și oprirea motorului atunci când apăsați ambreiajul.

Este important să consultați un mecanic auto pentru a diagnostica cauza exactă a acestei probleme și pentru a efectua reparațiile necesare. Este recomandat sa verificati ambreiajul la un service autorizat, deoarece in caz contrar, poate duce la deteriorarea altor componente sau chiar la accidente rutiere