| Gheorghe_Larry_1995 a întrebat:

Am un passat din '98 motor de 1.6, cand apas ambreiajul si bag viteza a doua la viteza mica, mi se opreste motorul fara sa iau piciorul de pe ambreiaj, se opreste din senin nu da rateuri nu nimic, iar martorii de bord imi raman aprinsi ca si cum as da sa o pornesc, desi nu ma ating de cheie

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu stii sa sincronizezi ambreiajul si sa apesi rapid pe acceleratie, ca nu primeste benzina, de aceea moare.
Ai nevoie de cateva ore de condus alaturi de un instructor sau expert, ca sa-ti explice ce faci gresit.

| WoKy a răspuns (pentru Violleta2022):

Din ce zice el "fara sa iau piciorul de pe ambreiaj" nu pare a "omora" motorul, deoarece ambreiajul fiind la fund nu cupleaza pinioanele.
Daca o iau pe alocuri, se poate sa sincronizeze gresit, desi mi-e greu sa cred ca la a doua intr-o mie de turatii se opreste motorul.
Deseori am dat a 5-a in loc de a 3-a la 1700-2000 si nu murea.