| IonutMontenegro a întrebat:

Salut, rog frumos pe cineva care îmi poate spune cum se pleacă cu motocicleta de pe loc din accelerație (cu plecatul de pe loc cu ambreiaj știu, eliberezi ușor ambreiaj și când vezi ca pleacă îl blochezi și după câțiva metri îl eliberezi de tot) dar nu știu cum se pleacă cu ajutorul accelerației, dau fundă

8 răspunsuri:
| darctron a răspuns:

Stai... motocicleta are ambreiaj?

| Psksjns a răspuns:

Asa cum stii tu dar cu putina acceleratie e simplu, o accelerezi usor si lasi ambreiajul încet încet sau daca ești in panta ții frâna spate apăsată accelerezi putin lasi încet ambreiajul si cand simți ca vrea sa plece eliberezi frâna

| IonutMontenegro explică (pentru Psksjns):

Nu știu exact când trebuie sa aceleerez, când simt ca vrea sa plece sa să accelereaz sau înainte?

| Psksjns a răspuns (pentru IonutMontenegro):

Normal cand simți ca vrea sa plece dar e putin cam greu sa nimerești punctul ala având in vedere ca ești începător, cel mai usor ar fi sa o accelerezi din înainte putin eliberezi ambreiajul putin si cand simți ca cuplează mai accelerezi putin (dupa ce te urci pe o motocicleta si te experimentezi putin o sa vina de la sine )

| Psksjns a răspuns (pentru Psksjns):

Secretul e sa fi finuț cu ea

| IonutMontenegro explică (pentru Psksjns):

Îmi plac foarte foarte mult motocicletele, asta e visu meu sa am permis A2, dar mi-a luat foarte mult sa învăț sa plec de pe loc cu ambreaj, și instructorul a zis ca mai bine stau acasă, de-asta am întrebat aici

| Psksjns a răspuns (pentru IonutMontenegro):

Nu te da bătut! Fiecare învață in stilul lui, iti recomand sa te uiți la tutoriale pe YouTube si visul meu este sa am permis categoria A2 da pana atunci ma mulțumesc cu enduro prin păduri, succes!