| BarabasBarna a întrebat:

Se poate conduce pe drumurile publice de la 17 ani cu insotitor cu permis auto? si daca da ce trebuie sa respectam, multumesc.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te referi la permis de conducere categoria B acesta se poate obtine doar dupa implinirea varstei de 18 ani, nu il poti obtine la 17 ani. Treaba cu condusul de la 17 ani, cu insotitor, este doar un basm.

| mgtow a răspuns:

Nu, acea lege nu sa implementat in codul rutier.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De la 16 ani poti obtine categoria B1, care iti permite sa conduci masini special concepute pentru asta, cum e Aixam, Microcar, si altele. Singura solutie legala de a conduce masini normale ar fi inscrierea la scoala de soferi, dar abia de la 17 ani si 9 luni.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu se poate.

| Rosoga_Cristi_1994 a răspuns:

Du-te in Austria acolo merge