| imihaistoian a întrebat:

Politia poate sa iti dea amenda fara sa fie rar-ul pentru cauciucuri de iarna?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce legatura are RAR cu cauciucurile de iarna? Contraventia o constata si amenda o aplica politia, conform OUG 195/2002, cu modificarile si completarile ulterioare. Numai bine!

| 0rlando a răspuns:

Da, dar poți contesta amenda în instanță. Dar de obicei cu poliția se află și un reprezentat RAR care face fotografii anvelopelor, tocmai pentru a nu putea fi contestată amenda.

| puya07 a răspuns:

Da

| DragoStefaN a răspuns:

Da, dar nu te pot opri special pentru acest lucru doar daca este razie. De aceea de fiecare data cand te opreste politia primul si primul lucru inainte de a-i inmana actele il intrebi de ce te-a oprit. Daca iti spune ca te-a oprit ca nu ai cauciucuri de iarna ii razi in nas si pleci de acolo. Nu au dreptul sa te opreasca pentru acest motiv chiar daca tu nu ai cauciucuri de iarna, in mers nu este vizibil acest lucru.

| gaoaza a răspuns:

happy politia iti da amenda si daca nu ai talpi de iarna la ghete! happy cand ti-ai cumparat cauciucuri nu te-ai uitat pe ele sa vezi ce scrie pe acolo? tot asa se uita si garcea, daca nu are insemnele corespunzatoare... ai b.o sa ma ierti! happy