| nykuruben92 a întrebat:

Salut,stie cineva cam cat ar costa in Italia scoala de soferi pentru profesionisti(C si E)? si aici ma refer la toate taxele care trebuie platite acolo pana te vezi cu permisul in mana

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

3000 - 4000€, in tara 600€ (pe mine m-a costat C CE D DE 800€ dar cu atestatele mi-a iesit 1000€) valabile in UE dar munca din cur aia e beleaua, ori mergi la hartl trans unde te fura la motorina si multe ore de condus pe 600€ lunar

| nykuruben92 explică (pentru mgtow):

Si pe mine m a costat 22 de milioane scoala acum 2 ani, dar am un var care a venit acum 3 zile din Italia sa faca scoala aici si astazi se hotari sa plece inapoi in Italia sa o faca acolo cum ca l ar costa 1200 de euro si ii vine permisul acasa, dar eu unul nu cred asa ceva mi se pare aiurea. I am zis mai bine o faci aici cu 1000 de euro tot scoala si atestate, dar ma rog sunt banii lui. Ms pentru raspuns

| mgtow a răspuns (pentru nykuruben92):

Problema cea mai grava in cazul nostru e ca nu ne ia nimeni, am ramas si fara motorina dar mai e putin si saptamana viitoare ma duce cineva la firma si incerc sa vad daca ma angajeaza seful e aproape pensionar poate ia si tineri.

| nykuruben92 explică (pentru mgtow):

Aia e beleaua a mare, toti cer experienta, dar unde dracu sa o capatam, experienta o capeti numai conducand, acum ce sa fac sa mi cumpar tirul meu ca capat experienta. La patronii de firme de transporturi experienta inseamna sa consumi cat mai putina motorina sa ajungi la destinatie cat mai repede nu conteaza ca incalci reguli, asta inseamna la ei experienta in loc sa zica "Da, ai facut o scoala de soferi ai atestate cunosti minimul necesar ca sa conduci tirul", ei nu frate auzi doar experienta, dar ma rog ce sa mai zic daca vad anunturi si cu angajari la spalatorii auto si cer experienta, ce dracu de experienta trebuie sa ai sa dai cu un jet de spuma si apa pe o masina, nu stiu dar toate sunt prea aiurea in tara asta.

| mgtow a răspuns (pentru nykuruben92):

Oameni prosti ce sa le ceri, la straini nu zice de vechime ci spun ca nu au nevoie poate am noroc sa ma angajez saptamana viitoare daca o fi om intelegator.

10 răspunsuri:
| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Cam 850 de euro dupa ultimele actualizari, la 1 Iunie 2014! Asta cu toate taxele, ce cuprinde vizita medicala, taxa timbru motorizazzione, taxa examinare!
www.valtoce.it/tariffe.htm

| nykuruben92 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

850 de euro n ar fi mult, mi se pare in regula pretul asta. Eu am un var care a venit acum 3 zile din Italia cu gandul sa faca scoala de profesionisti aici in tara, dar acum s a razgandit(i au zis parintii lui care sunt tot in Italia ca il costa 1200 de euro si ii vine permisul acasa) si vrea sa plece luni inapoi sa o faca acolo. Eu i am zis ca nu cred asa ceva mai ales la 1200 de euro sa i vina acasa permisul dar acum fiecare cu banii si treaba lui.

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru nykuruben92):

Nicule, ti-am atasat un link la raspunsul meu! L-ai deschis? Deschide-l si calculeaza toate taxele de acolo din acel tabel, ce trebuiesc platite si vezi ca nu sar de 850 de euro! Acum depinde de la regiune la regiune, de la scoala la scoala. Si eu traiesc si muncesc aici in Italia de o eternitate!

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru nykuruben92):

Si atunci de ce mai intrebi pe TPU, mai nikuruben, daca varul tau spune de 1200 si eu ti-am pus si link-ul cu toate taxele? Ce trebuie sa ma sfadesc cu tine ca nu inteleg, citeste ce ti-am scris si deschide link-ul!

| nykuruben92 explică (pentru Jicarean_Calin_1960):

Domnul Calin, asa este a zis varul meu 1200 de euro, dar acesta este pretul pentru scoala normala examene si toate cele, insa daca erati mai atent la ce v am raspuns eu si anume ca.el credea ca in banii acestia(1200) ii vine permisul acasa in plic cum auzise, insa asta e pretul real pentru scoala normala nu aranjata, aranjata costa mult mai mult. Euam intrebat doar un pret orientativ, m am uitat si in tabelul trimis de dumneavoastra si am calculat, dar tarifele cum ati supus si dumneavoastra mai sus difera de la o regiune si scoala la alta, si imi cer scuze daca v am deranjat cumva cu acea intrebare sau cu acel raspuns.

| AnticiDana a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Vreau și eu link-ul, ma interesează, multumesc!