| ViviC a întrebat:

Stie cineva cat m-ar costa manopera pentru indreptat lonjeroane fata,inlocuit tragger,radiatoare,bara,planseu bord, centuri scaune si vopsit aripi, capota si bara fata la Corsa D 1.2 din 2007?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că mai bine iei alta

| ViviC explică (pentru sierra1):

Tocmai de asta vream sa stiu pretul

| sierra1 a răspuns (pentru ViviC):

Mă doare capul până citesc ce vrei să inlocuiești - imaginează-ți cum o să te doară când o să vezi factura

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pretul se face dupa evaluarea masinii. Pot sa iti spun doar in mare:
Revopsirea fiecarui element este 300-400 de lei fara factura, 500 de lei cu factura. Tu ai enumerat 4 elemente de vopsit, deci poti ajunge la 2000 de lei doar pentru vopseaua finala.
Inlocuit tragger si radiatoare sa zicem ca s-ar incadra in 200 de lei manopera. Indreptarea lonjeroanelor nu poate fi estimata, pentru ca exista mai multe metode, cum ar fi:
-indreptare partiala apoi inlocuirea capatului
-indreptare fara inlocuire, prin metode simple (ciocan, prese)
-indreptare profesionala pe stand de caroserii.
Preturile depind de starea masinii si de tarifele service-ului.
La inlocuirea radiatoarelor mai pui 100 de lei pentru antigel, si vreo 300 de lei pentru freon.
Pentru reparatia interiorului poate te descurci cu 600 de lei pentru manopera, iar piesele le cauti in dezmembrari, ca noi sunt foarte scumpe. Ia in calcul si modulul airbag-ului, pentru ca odata ce se deschid cateva, modulul se umple cu informatii despre impact, si nu poate fi sters decat la electronisti priceputi. Cel mai usor este sa gasesti un modul "curat", de pe acelasi model de masina, cu acelasi numar de airbaguri.

| ViviC explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Multumesc mult!