| Selvius_Sebys_1992 a întrebat:

Stie cineva cat ma costa taxa de intrare in UE pentru un autoturism?!
Trebuie sa o inmatriculez in Romania si mi-a spus cineva ca trebuie sa platesc o taxa de intrare in UE
Stie cineva cat m-ar costa?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o taxa de intrare in UE, de altfel si Romania este in UE. Posibil ca acel cineva sa se referit la taxa de autostrada.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prostia costa, dar in cazul de fata nu are cine sa-ti dea chitanta.
Nu mai asculta toti alcoolicii carora le place sa vorbeasca despre ce nu au avut si nu o sa aiba vreodata.

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Daca o aduce din Anglia o sa perceapa taxa, din 2021 se aplica. Dar pentru tine cel cu intrebarea volanul pe dreapta nu e permis in RO din 2021 cu nr de UK, asa ca o inscrii pe BG sau alt stat UE si dupa o aduci in RO sa o inscrii sau mergi asa cu ea (in caz ca e masina cu volan pe dreapta) daca nu e scapi de o grija si o inscrii in RO linistit. Nu cumpara din Germania ca nu merita.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista taxe vamale daca o cumperi din afara UE, nu exista taxa de intrare in ue