| Motanel18 a întrebat:

Cum as putea sa inmatriculez o masina pe Romania fara sa mai platesc taxa? Sau mai bine spus exista vreo varianta sa scap sa platesc taxa?

Răspuns Câştigător
| helpfriends a răspuns:

Salut,
Poti face cu persoana respectiva un contract la notar.
Masina ramane pe numele lui/ei
si tu o ai in posesie, se numeste contract de comodat.
Eu asa am facut, am cumparat o supernova si ma mai ducea 500 euro inscrierea, si m-am inteles sa ramana pe numele lui si orice problema, amenda care vine la el din cauza mea, ca ma prinde radarul, ca nu am rovineta si altele, am semnat ca platesc.

4 răspunsuri:
| MariusF23 a răspuns:

Doar daca masina iti este lasata mostenire de la o persoana decedata.

| Florian20405 a răspuns:

Stiam ca e varianta mai ales daca e diesel (ca la diesel e mai scumpa taxa) sa-i dai in judecata cu ajutorul unui avocat bineinteles si sa castigi procesul, astfel nu vei mai plati taxa, in schimb cel care o va cumpara dupa tine( masina) va trebui sa o plateasca si din start pretul masinii se va micsora consistent.

| suntserios a răspuns (pentru Florian20405):

Asta cu datul in judecata si recuperatul nu mai functioneaza de vreo 2-3 ani de cand s-a bagat taxa de timbru, merge inainte la taxa de dinainte

| vladeusebiu1395 a răspuns:

Nu exista asa ceva. E imposibil sa inmatriculezi un vehicul fara sa platesti taxa.in functie de masina taxa poate sa fie mai mare sau mai mica eu am adus un Renault megane 2 din Anglia si m -a costat inmatricularea 1700lei aproximativ.